Excel Dosyalarını Dongle İle Koruma

excel lisans koruması, excel kopya koruması, excel dosya koruması, excel elektronik tablo koruması, dongle, usb dongle, usb jetonu, usb anahtarı, hardlock, donanım kilidi 

Excel elektronik tabloları bazen çok büyüktür ve özellikle VBA komut dosyalarını ve makrolarını içerdiklerinde karmaşık algoritmalar içerir. Bazen dosya boyutu 100 MB’den fazla olabilir. Bu tür karmaşık modelleri geliştirmek için yıllarca sıkı çalışma gerektirir.

Şimdiye kadar XLS dosyaları için uygun bir kopya koruması yoktu. Bu nedenle ticari bir dağıtım neredeyse imkansızdı.
Şimdi geçmişte kaldı. Lisans, bir USB dongle’a güçlü bir şekilde bağlandığında ve yalnızca dongle’ı olan kişi elektronik tabloları kullanabilir, diğerlerinin tümü için kilitli olduğunda çözüm sunuyoruz.

Daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, çözümün kısaca açıklaması:

1. www.DoneEx.com web sitesinden DoneEx XCell Derleyicisini indirin ve XLS dosya biçimini EXE dosya biçimine derleyin. Sonuç, EXE biçimindeki bir MS Excel dosyasıdır.

2. Bu web sitesinden (Ürünler> İndir> Windows API) Matrix Mx-Crypt aracını indirin ve Matrix dongle ile bağlantılı EXE’i şifreleyin.

Her iki araç da bağımsız olarak çalışabilir veya birlikte kullanılabilir. Hem XCell hem de Mx-Crypt için ücretsiz Deneme sürümleri mevcuttur.

XCell için, nihayet gereksinimlerinizi karşılayan tam bir lisans satın almanız gerekir.

Mx-Crypt için yazılımınızın lisanslarını sattığınız kadar çok dongle’a ihtiyacınız vardır.

Gidilecek yol:

 1. DoneEx web sitesinden DoneEx XCell Derleyicisini indirin :        »İndir

 2. XCell’i ayıklayın ve yükleyin (30 günlük Deneme sürümü). Bundan sonra Excel yeni [DoneEx] menü öğesini gösterecektir (Ekran görüntüsüne bakın).

 3. XLS dosyanızı [XCell Compiler]> [Derle] menü öğesiyle bir EXE içinde derleyin.

 4. Matrix Windows-API’sini bu web sitesinden indirin :                        »İndir

 5. Matrix Windows-API’sini ayıklayın ve yükleyin.

 6. Mx-Crypt’i başlatın, Excel-EXE dosyasını yükleyin ve [Crypt] düğmesine tıklayın. Donanım kilidiniz olmadığı için bu sadece bir testtir.

 7. Ve şimdi USB Lisans Kodlarına ihtiyacınız var. MLU-60 tipini öneriyoruz. Burada Fiyat Listesini bulabilirsiniz   . Sattığınız her korumalı lisans için bir Dongle’a ihtiyacınız olacaktır.

 • Gelecekteki tüm olasılıkları ve güncellemeleri göz önünde bulundurarak kendi özelleştirilmiş lisans düzenlemenizi yapabilirsiniz. Gizli operasyonel verilerin korunması veya yetkisiz veri manipülasyonunun önlenmesi ile daha yüksek düzeyde koruma elde edersiniz

 • Birçok korumalı dosyayı bir dongle’a bağlamak mümkündür

 • Donanım belleğinde 79 adede kadar 10 basamaklı anahtar ayarlayabilirsiniz

 • Müşteriniz korumalı e-tabloları çeşitli bilgisayarlara kopyalayabilir, ancak yalnızca dongle takılı olan bilgisayarın geçerli bir lisansı olacaktır

 • Dongle’lar herhangi bir bilgisayarda ek bir yazılım veya sürücü olmadan Tak ve Çalıştır olarak çalışır